Crize de sufocare si arsura in piept

Infarct

Postata de yushu cu 11 ani in urma.

Buna ziua,tatal meu in varsta de 78 de ani,care a facut sport de performanta canotaj si a fost sanatos tun pana la o anumita varsta se confrunta de doi ani de zile cu o sufocare si o arsura in zona pieptului,urmata de transpiaratii abundente in zona capului,dupa care are dureri de cap si tulburare de vaz-vede ca prin ceata si are si ameteli,am fost la doctor specialist,a urmat tratament dar simptomele nu au disparut ,diagnosticul de pe scrisoarea medicala valvulopatie aortica semnificativa,insuficienta mitrala,cardiopatie valvulara ischemica, i s-a recomandat internare in spital pentru investigatii mai amanuntite la Fundeni,este speriat si nervos,va rog sa-mi dati un sfat,tinand cont de varsta 78 de ani,daca cedeaza inima la o interventie chirurgicala si ce e de facut, suntem disperati vrem sa-l salvam,se simte din ce in ce mai rau.Multumesc anticipat si aastept raspuns urgent.

Raspunsuri (3)

Nirolf

acum 11 ani

Poate aberez, dar din cate stiu, arsura in zona pieptului poate fi cauzata si de o gastrita sau de boala de reflux esofagian.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Se mentine recomandarea de efectuare a investigatiilor suplimentare. In asemenea conditii are nevoie de sustinere din partea familiei si de ce nu, de psihoterapie.

gigi

acum 11 ani

ar trebuie sa mearga la un spital cu boli de plamani, senzatie de sufocare au persoanele care sufera de astm bronsic, uneori te sufoci si nu mai ai aer deloc.