Ce inseamna Cord Compensat?

Infarct

Postata de andrei.bab2 cu 9 ani in urma.

Buna ziua. Am primit diagnostic dupa niste atacuri de panica de Cord Compensat, tulburare anxioasa. Puls 70, T/A 12/8, SpO2 99/, EKG uri mai multe normale in zile diferite. Pentru moment mi s-a prescris distonocalm.
Mai exact ce inseamna cord compensat, am inteles ca este o forma de hipertrofie a inimii, ce sa inteleg din asta? Urmeaza saptamana viitoare sa fac si holter de 24 de h. As aprecia o parere, stima

Raspunsuri (2)

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

Inseamna ca in conditii normale de activitate fizica si psihica, cordul reactioneaza normal si are o reactie normala de adaptare la mediu.

Gabriela-Carmen

acum 8 ani

Sunt operată pe cord deschis, am și un BRD major, am făcut și un TPSV post operator și de anul trecut am și .....un cord compensat. Pentru persoana care a postat întrebarea dau acest răspuns: eu nu am constatat nicio schimbare cu acest nou diagnostic....Am făcut atletism de performanță, fac plajă, alerg pe malul Mării...Deci așa cum a menționat dna doctor la răspunsul anterior, inima se comportă normal în timpul activităților normale. Psihicul face peste 50% din boală, așa încât păstrați-vă optimismul și bucurați-vă de orice clipă. Restul sunt ....nimicuri.Sănătate și numai bine.