cat mai are de trait?

Infarct

Postata de Raluca Archip cu 12 ani in urma.

stiu ca sunt ciudat titlul dar eu una nu mai stiu ce sa fac sa il determin sa isi ia medicamentele. Barbat in varsta de 43 de ani a suferit o angioplastie coronariana in urma cu 3 ani, are montat un stent , in italia, un an de zile dupa interventi a luat tratamentul, a facut controlele regulat, ekg-uri etc., de cand a ajuns in Romania, de 2 ani, nu isi mai ia tratamentul decat cardioaspirin zi de zi si ramipril cand i se face rau, nu a facut un ekg de 2 ani ca sa nu mai zic ca nu vrea sa mearga la doctor, nu tine regim, mananca tot ce ii place si nu e indicat, eu cred ca nu ii mai pasa de nimic. cum sa procedez, cum sa il determin sa ia tratamentul, sau cum sa il determin sa mearga la un cardiolog? Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In contextul in care continua neglijarea tratamentului, exista riscul ca respectivul stent sa devina stenozat (se ingusteaza lumenul acestuia prin depunere placilor de aterom) sau sa apara obstructii la nivelul altor artere coronariene, ce se vor exprima prin reaparitia durerilor anginoase, sau chiar a unui infarct miocardic.

Raluca Archip

acum 12 ani

durerile au aparut, numai in cazul in care nu se simte bine isi ia cardioaspirin 1 pilula si ramipril 1 pilula, daca se simte bine nu ia o pastila cu saptamanile, sa il duc oare la un psiholog? sa fie oare intr`o depresie?

Liliana V.

acum 9 ani

Mama mea a facut preinfarct in urma unei suparari fara sa stie exact ce se intampla, s-a linistit luand un aspacardin acum o saptamana. Apoi a mers la cardiolog si a aflat ca are o aorta blocata si ca a facut preinfrct. Ce pericol este cu aorta blocata?