cat e de grav

Infarct

Postata de sorinavalentinap cu 9 ani in urma.

Am 50 ani.la eco cord mi-a iesit .disfunctie diastolica deVS tip relaxare intarziata.diskinexie SIV.vreau explicatii pe intelesul meu.

Raspunsuri (2)

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

1. Aveti probleme cardiace, hipertensiune si posibil unele din arterele care iriga inima (coronare) sunt ingustate. Trebuie sa faceti un test de efort si posibil coronarografie.
2. Coronarografia este o investigatie invaziva, neplacuta, dar necesara pentru ca previne complicatii majore. Exista cardiologi care fac coronarografia pe mana (artera radiala) si este mai putin neplacut.
Astept raspuns.

www.inimed.ro

sorinavalentinap

acum 9 ani

Multumesc ptr raspuns.ma duc pe 28 oct la sp militar sunt programata ptr.internare dr cardiolog de acolo mi-a recomandat coronarografia.din cate am inteles de la dl dr.as avea ceva pe partea stg .