BY-PASS

Infarct Bypass gastric

Postata de violeta40 cu 15 ani in urma.

Buna ziua! Va rog mult, daca stie cineva sa imi explice care ar fi urmarile unui by-pass si mai ales cum decurge recuperarea pacientului. Mama a fost operata dar are si astm si este intr-o stare destul de grava... Va multumesc!

Raspunsuri (2)

acum 15 ani

Buna,

Depinde ce inerventie a suferit mama ta;
By-pass coronian?
Operatie de inima cu by-pass?
bypass gastric?

Revino cu informatii!

violeta40

acum 15 ani

Imi cer scuze, e adevarat ca nu am dat detalii deloc... mama a suferit un infarct cu 3 saptamani inainte de aceasta operatie, by-pass coronian, insa medicii la care a ajuns la urgenta au confundat simptomele ei cu cele ale "herniei la stomac" (nu cred ca se numeste asa dat asa mi s-a spus mie); dupa 6 zile de tratament pentru "hernie la stomac" a fost transferata la sectia Cardiologie unde i s-a administrat medicamente pentru a-i subtia sangele, diagnosticul fiind -ventricul stang blocat -anghina pectorala crescendo-; dupa 7 zile a fost transferata la un institut de cardiologie unde dl- prof. doctor dupa 4 zile de analize a stabilit ca o va opera de by-pass coronian dar numai dupa ce sangele se va ingrosa pentru ca operatia in situatia in care este mama, va fi foarte grea si periculoasa, si a operat-o dupa o saptamana si ii multumesc din tot sufletul pentru ca a salvat-o pe mama de la moarte... mama are astm si "un diabet micut" (am citat) Rugamintea mea era sa mi se spuna care va fi starea mamei in perioada urmatoare, la ce anume ar trebui sa ma astept? Stiu ca are dureri mari acum, dar cam cata vreme va dura recuperarea ei?..Mentionez ca mama nu locuieste in orasul in care a fost operata. Va multumesc!