bloc major ram stang

Infarct

Postata de Violetta Tatiana cu 11 ani in urma.

daca fac frecvent bloc major de ram stang,la efort,incepand cu tensiunea 13,la ce ce riscuri
ma pot astepta? ce tratament este indicat?

Raspunsuri (3)

Violetta Tatiana

acum 11 ani

astept un raspuns

Dr. Cristina Moisa

acum 11 ani

din afirmatia cum ca faceti bloc de ram stang la efort inteleg ca s-a stabilit acest diagnostic printr-un test de efort...blocul de ram stang dependent de frecventa apare la unele persoane cand frecventa cardiaca(pulsul) creste peste o anumita valoare. In cazul dvs, pulsul creste in mod normal la efort, emotii...este modul normal al inimii de a se adapta la aceste situatii. Tensiunea arteriala nu prea are legatura cu blocul de ram stang decat daca este vorba de un bolnav hipertensiv cu cardiopatie hipertensiva sau ischemica. Pe de alta parte blocul de ram stang semnifica o incetinire sa-i spunem a conducerii activitatii electrice a inimii intr-o anumita portiune(ramul stang) . Exista multiple afectiuni cardiace ce pot determina bloc de ram stang, acesta nefiind o situatie amenintatoare de viata. Nu exista un tratament specific pentru a preveni sau trata blocul de ram stang, e important sa se identifice si sa se trateze corect boala cardiaca de baza. De aceea, va recomand o urmarire periodica la medicul cardiolog.

Cici Drugan

acum 11 ani

Ce simptome are BLOCUL DE RAM STANG ?
Multumesc.