Am facut greseala vietii

Infarct

Postata de singuraticul cu 9 ani in urma.

Buna seara! Am luat medicamente pentru potenta. Ulterior am inteles ca acestea nu se iau in mod frecvent si in timp pot afecta sistemul cardio-vascular. Simt bataile inimii foarte ferm, puternic si f. frecvente, chiar cand ma asez in pat sa dorm. Din aceasta cauza nici nu mai am somn.

Am facut un EKG. Mi-a iesit tahicardie sinusala. 105 bpm. Poate ca eram si putin emotionat. 105 bpm am masurat si ieri dar am fost foarte racit si am avut febra f.mare.
La ecografie cardiaca mi-a iesit ca inima e in regula.
Astazi am fix 3 saptamani de cand am luat ultima pastila de potenta.
Mai exista vreun risc? Pot sa fac infarct sau alte boli sau afectiuni de inima sau de circulatie? Tahicardia asta poate sa provoace infarct sau boli/afectiuni cardio-vasculare?

Poate sa bata inima puternic pentru ca s-a modificat fluxul de sange pompat de inima in organism ?
Fluxul de sange nu mai revine la normal?
Am observat ca vasele de sange de la maini si de la picioare sunt ceva marite. Asta inseamna ca inima pompeaza sange mai mult in tot corpul?
Tensiunea e buna - mi-a spus medicul.
Cum pot vedea daca fluxul de sange pompat de inima in organism e cel optim si la ce analiza pot vedea daca grosimea vaselor de sange e normala?

Mai pot sa practic vreun sport? Sau sa am activitate sexuala?
Multumesc!

Raspunsuri (2)

singuraticul

acum 9 ani

Mi-am facut Doppler vascular.
Sunt in regula.
Nu am nimic.

Pe forumul asta nu activeaza nici un medic?
Oricum, raspunsul era deje prea tarziu.

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

Buna ziua. Regula de baza. fara panica. Daca ecografia cardiaca, electrocardiograma nu au aratat modificari patologice, este foarte putin probabil ca aveti o afectiune cardiaca. Ar fi indicat sa faceti si un test de efort. Daca este normal, sunteti un om sanatos. Apropo, viagra a fost descoperita accidental fiind, in studiu pentru un grup de pacienti cu insuficienta cardiaca majora. Nu este contraindicata pacientilor cu afectiuni cardiace minore, dar cu masura.