As putea suferii un infarct?

Infarct miocardic

Postata de Utilizator11555831535 cu 5 ani in urma.

Salutare!
Am 22 de ani si apelez cu o intrebare la dumneavoastra.
Vineri,in timp ce ma aflam la cursuri la facultate,am simtit brusc o crestere a palpitatiilor inimii,simteam un junghi in piept,mana stanga mi-a amortit.Am plecat inediat spre cabinetul medical al facultatii,iar pe drum ma simteam tot mai rau si mi se uscase gura.Acolo mi-au spus ca am o tensiune de 14/9 si un puls de 70.Au vrut sa cheme salvarea dar am refuzat pentru ca dupa ce mi au dat un aspacardin imi mai revenisem.
Dupa aproximativ o ora am plecat acasa,iar ieri toata ziua m am simtit slabit,extenuat,iar daca incercam sa fac miscare,sa ridic ceva sau sa stau pe partea cu inima pe canapea simteam o durere puternica la nivelul muschiului inimii.
Ieri,mama mi-a luat tensiunea si aveam 13 cu 9.
Mentionez ca nu consum energizante,fumez,sau mai bine zis fumam cam 10 15 tigari pe zi,2 sau 3 cafele pe zi inainte de acest episod.De altfel am si un stil de viata mai agitat.Pe fiecare zi ma trezesc la 6,stau la facultate pana la 2 iar de la 2 la 5 sunt la munca.Sambata si Duminica lucrez de altfel de la 8 la 5.
Ar putea fii semnele unui infarct?Trebuie sa urgentez programarea mea la un doctor?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/palpitatiile-semn-al-anxietatii-sau-al-unei-boli-de-inimai_15193