vezica hiperactiva la 24 de ani?

Incontinenta urinara Vezica hiperactiva

Postata de lumylumy cu 10 ani in urma.

Am aproape 2 ani de cand am simptome de vezica hiperactiva... urinez la jumatate de ora...nu pot pleca de acasa fara sa nu ma gandesc ca in maxim o ora trebuie sa ajung la o toaleta.Noaptea nu mai pot dormi bine, uneori urinez si de 5 ori pe noapte.Am facut mai multe tratamente pt infectii urinare si cistite...pt ca asta credeau medicii ca am...Acum o luna am fost la urolog si dupa analizele de sumar urina urocultura si echografie mi s-a dat diagnosticul de vezica hiperactiva.Eu citisem despre asta pe internet, dar se pare ca afecteaza in general persoanele peste 40 de ani.Este destul de anormal ca sa am aceasta boala la varsta mea de 24 de ani(tinand cont ca am simptomele de 2 ani) dar m-am resemnat cu ideea.Problema este ca mi s-au prescris Zevesin, niste substante anticolinergice care au si efecte adverse ca uscaciune a gurii somnolenta vedere incetosata.Cu toate astea le iau cu rigurozitate.Totusi am o saptamana de cand nu isi mai fac efectul.Pur si simplu simptomele cu urinare deasa au revenit.Nu mai stiu ce sa fac.Sunt pur si simplu disperata! Stiu ca aceasta boala nu se trateaza complet, dar macar sa reduc simptomele, care la mine se pare ca au revenit si nu mai sunt om.Va rog dati-mi un sfat ;poate sunt si alte tratamente pe care sa le incerc.

Raspunsuri (9)

buna

acum 10 ani

Buna, din pacate medicina nute poate ajuta caci nu stie ca originea problemei tale este de natura psihica-emotionala. Animalele isi marcheaza teritoriul urinand.
La oameni, atunci cand nu au "teritoriul" lor personal se intampla inconstient la fel, urineaza des sau cu probleme. Lucruri legate de "teritoriu" pot fi diverse: nu ai camera ta, nu iti poti incuia camera, nu ai libertate personala caci mama sau sotul se baga prea multe pe tine, nu iti poti impbodobi camera asa cum vrei, etc.
Daca analizezi bine o sa-ti dai seama ca asa este. Daca intelegi conflictul si il rezolvi acest simptom dispare de la sine caci nu este nici o infectie de vina.
Atata vreme cat conflictul persista simptomele vor recidiva.

MembruMobileApp1524210955

acum 6 ani

Buna ziua! In sfarsit un raspuns din alta perspectiva. As fi vrut sa stiu daca v ati confruntat cu aceasta problema de urinare frecventa, sau daca lucrati in domeniul psihologiei...Usor de zis despre recunoasterea conflictului..dar cum se face deblocarea emotionala, cum scapi de presiunea psihologica( tradusa prin presijne pe vezica), cum iesi din cerc chiar daca stii care i problema cu teritoriul...?
O zi frumoasa!!

ana

acum 10 ani

Nu esti singura.....dupa aproximativ o luna,doua te vei simti mai bine.eu am trecut prin asta. Multa sanatate!

Flavia

acum 9 ani

Ana cum te-ai vindecat?Eu am 27 ani si urinez foarte des de mica imi este deosebit de greu.De multe ori urinez chiar si dupa cateva minute.

Nasturas Cristina

acum 9 ani

Din pacate si eu sufar de vezica hiperactiva .Mi-a foast putin mai bine vreo doi ani ,dupa care simptomele au revenit.Incearca si medicamentul MICTONORM. Te-ai gandit ca poate fi si pe baza de stres?

dadaca

acum 8 ani

Eu am o cunostinta care are diabet si din acea cauza urineaza des.

Adam m

acum 8 ani

Am abut aceeasi problematic si am cautat tratament 4 ani si am gasit un medic in timisoara la clinicile 4 psihiatru si am lua cymbalta. Acest tratam treb luat ani Sa si faca efect

crisalola

acum 7 ani

Buna dragelor! Eu am intrat la menopauza, am 50 de ani si am probleme cu urinarea. Simt usturimi in acea zona si un disconfort extrem de mare. Urinez des si mentionez ca am si avut de cateva ori sangerari. O prietena mi-a recomandat Uriprev, mi-a spus ca ea il foloseste si ca o ajuta foarte mult, mai ales ca eu nu am voie sa iau antibiotice, si atunci mi-ar fi extrem de bun. Voi ce parere aveti? L-ati folosit? Multumesc!

Utilizator11566508709

acum 4 ani

Inca persista?