urinare incompleta

Incontinenta urinara

Postata de Florin108138584 cu 12 ani in urma.

Dupa urinarea propriuzisa,mai picura stropi de urina timp de 30 secunde

Raspunsuri (4)

Dr.Marcovici Tamara

acum 12 ani

Buna ziua. Consultati un medic urolog.

Florin108138584

acum 12 ani

Slab raspuns,asta stiam si eu d-na Marcovici.Daca nu sunteti in tema nu mai raspundeti....

prof Radu

acum 12 ani

Pierderea de urina secundara terminarii mictziunii poate fi urmarea unei afectiuni neurologice sau infectiei urinare! In primul caz,daca dupa urinare aveti deosebita grija sa evacuati atent restul de urina de pe canal si totusi mai curge urnatrebuie aplicata teapia Kegel,un anume fel de gimnastica medicala a sfincterului extern! daca nu da rezultate acewasta terapie,trebuie consultat medicul NEUROLOG.In cazul unei presupuse infectii urinare,recumandat ar fi in prim stadiu sa bweti f lumte lichide,timp de 3-4 zile (circa 6-7 litri de lichid pe zi).Urmatorul pas este administrarea de albastru de metilen circa 5-8 picaturi pe o linguritza de zahar,continut ce va fi supt si plimbat in cavitatea bucala pina sse absoarbe.Daca nici atunci fenomenul nu cedeaza,urmeaza fata urmatoare,recoltarea de urina dimineatza,la spital si analizarea ei in ceea ce numim UROCULTURA-dupa care vom primi si rezultatul,daca sunt factori patogeni (microbi,virusi) de ce fel si la ce antibiotic sunt sensibili! Doctorul urolog ve decide! In orice caz,nu e o problema grava si se poate trata fara dificultati!

Valeriu

acum 10 ani

Imi dau seama ca raspunsul vine destul de tarziu (sper ca problema dvs s-a rezolvat intre timp) insa, pentru alte persoane aflate in aceasta situatie, pentru o anumita stare de confort pana la finalizarea investigatiilor, se poate folosi acest produs (care retine urina si impiedica aparitia mirosurilor neplacute... intr-o anumita masura):

www.linemed.ro/molimed-m‎