Metode care ajuta in cazul incontinentei urinare

Incontinenta urinara

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

ah, uitasem...e ceva normal sa apara o astfel de boala la o persoana de 18 ani? Care ar putea fi cauzele: tutunul, bautura, anumite mancaruri,...?

Raspunsuri (4)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua, cred ca sufar de aceasta Incontinenta Urinara. Simptomele sun aceleasi, dupa ce merg la baie si urinez, inca vreo 2-5 minute abia pot sa ma retin sa nu mai am scurgei in continuare. Nu am fost inca la medic pentru ca mi se pare ceva rusinos, dar as vrea sa aflu un raspuns sigur daca am asa ceva si ce as putea folosi pentru a ma trata.
Multumesc!

acum 15 ani

Buna Adrian,

In primul rand,
Este gresit sa consideri ca o problema de sanatate este rusinoasa; gandeste-te doar ata: medicul care te consulta este specialist in asa ceva, pentru el aceste probleme sunt la ordinea zilei; a vazut prea multi pacienti cu aceasta afectiune; in nici un caz nu se va uita stramb la tine; asadar, nu ai nici un motiv sa-ti fie rusine.

Trebuie sa constientizezi faptul ca nimeni nu te poate ajuta; doar un specialist.
De ce?
Pentru ca incontinenta urinara se trateaza diferit in functie de tip si cauza.
Spre ex: n cazul incontinentei datorate necesitatii imperioase de a urina, se administreaza antispasticele sau anticolinergicele;
In cazul incontinentei cauzate de infectii, se recomanda antibiotice.

Nici macar nu esti convins ca ai aceasta afectiune: "cred ca sufar de....".

Suntem fiinte umane, nu avem 10 vieti; nu ne putem permite sa ne jucam.
Nu ne putem trata dupa ureche, fara ca macar sa stim de ce suferim!

Intradevar, simptomalogia corespunde acestei afectiuni, dar cunosti cauzele?

Deciia iti apartine, poti sa mergi la farmacie si sa rogi farmacistul sa-ti recomande niste medicamente corespunzatoare, dar sfatul meu este sa mergi la un control!

Numai bine

Dorina6899908

acum 15 ani

Nu sunt de acord cu tine, aceasta afectiune nu este una rusinoasa, tu o crezi asa ,din cauza varstei. Trebuie sa mergi la medic sa vezi care este cauza si sa o tratezi. Esti la inceputul vietii, vrei sa nu-ti poti trai viata normal, pt. ca ai acum o retinere??? orice afectiune netratata, cu timpul se agraveaza. Nimeni nu poate ,pe acest forum, sa-ti dea alt sfat decat sa mergi la un cabinet de urologie, daca se poate ,privat. Implica-i pe parinti in aceasta problema si mergeti si rezolvatio .In speranta ca-mi vei urma sfatul....multa sanatate !

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Incontinenta urinara poate fi cauza unei infectii urinare sau a unei inflamatii locale.
Te sfatuiesc sa mergi la un specialist pentru cateva investigatii, doar el iti poate prescrie un tratament.
Mai multe detalii: //sfatulmedicului.ro/articole/Urologie/Incontinenta_urinara__exercitiile_Kegel_stilul_de_viata_stresul_sarcina_greutatea/Generalitati_285_1.html