INFECTII URINARE

Incontinenta urinara

Postata de kitty72 cu 14 ani in urma.

infectiile urinare atat la barbati cat si la femei se trateaza obligatoriu cu antibiotice sau exista si alte solutii?

Raspunsuri (6)

raluca

acum 14 ani

Incearca prin remedii naturale sa te tratezi. Iata in ce consta o schema de tratament: ceaiuri de plante timp de 20 de zile, cate 3-4 cani pe zi. Se pot folosi ca atare sau combinate intre ele: iarba neagra, busuioc, rozmarin, salvie, afin, merisoare, coada calului, coada soricelului, sanziene, urzica, napraznic sau branca ursului.

Mai poti folosi tinctura de propolis, 30 de picaturi timp de 20 de zile, sau tinctura de echinaceea, 10 picaturi pe zi, 20 de zile - suc de orz verde, 50 ml de 3 ori pe zi, timp de 20 de zile.

Dar daca ai fost la medic, iar medicul ti-a recomandat aceste antibiotice, parerea mea este sa faci acest tratament pentru a te reface. Multa sanatate!

kitty72

acum 14 ani

Multumesc Clara,fac infectii cel putin odata pe an si nu mai vreau sa ma intoxic cu antibiotice,o sa incerc cu propolis fiindca ceaiuri consum frecvent si nu sunt suficiente.

daniz

acum 14 ani

dar dacă am fost la dr. şi mi-a spus că am o simplă infecţie urinară care se tratează în 3 zile dar nu mi-a dat decât plicuri cu uricol..ce să fac că am aceeaşi senzaţie de usturime când mă duc la toaletă...şi culmea ironiei ex. de urină şi urocultură a ieşit negativ la cel puţin 2 laboratoare

Iulia

acum 14 ani

Pentru infectii urinare cel mai eficient tratament este caldura. Sa nu simti niciodata ca ti-e frig la picioare, sa nu stai pe scaune reci, evita total baile reci chiar si vara in piscina sau dusuri reci. Intr-un cuvant evita tot timpul tot ce e rece si-ti va fi bine. Consuma lichide si mai multe cand simti senzatia de usturime. Sa nu faci bai calde cand ai usturimi, inflamatia se agraveaza. Daca racesti poti sa tot iei antibiotice, ceaiuri si orice pt. ca te ajuta pe moment, si iar te intoarce boala. Eu am suferit 7 ani, am folosit ca tratament tot ce exista pe lume si degeaba. Ma ustura zi de zi si plangeam in usi la urologie. Acum de 3 ani nu am nimic pt.ca respect tratamentul CALDURA. Sanatate multa !

kitty72

acum 14 ani

Multumesc,Iulia!Poate ca nu am pus prea mult pret pe CALDURA dar lucrez intro scoala cu clase destul de friguroase si e greu sa iau masuri!

yry

acum 8 ani

pt infectie urinara
biseptol-5saptamani,2compr/sapt
urisan,1 plic /zi din prima zi de ciclu,timp de 10 zile pe luna- 3luni
vit c 500mg/10 zile
Dupa toate antibioticele incercate,acesta a dat rezultate.este dat de medic.