Fetita mea

Incontinenta urinara

Postata de andalucat cu 13 ani in urma.

Sunt medic stomatolog.Am o fetita de 3ani jumate.De la 2 ani nu mai punem pampi noaptea dar face aproape in fiecare noapte pipi in pat.Ii pun aleze din acelea de la farmacie,tot ca pampi numai ca e sub ea.Daca reusesc sa o pun pe olita pe la 2 noapte e ok,nu mai face.Dar nu ii vine cand o pun eu iar apoi eu adorm si cand o verific mai tz e uda.fara rusine spun ca eu am incontinenta si scap pe mine daca nu merg la baie cand imi vine si am facut pipi in pat noaptea pana la scoala generala.si acum merg noaptea la baie cel putin de doua ori(beau oricum multe lichide) la toaleta.Sa ma mosteneasca oare?ea bea seara lapte si peste zi bea multe lichide ca asa am invatat-o ca e bine.E normal sa faca atata pipi?copii prietenilor dorm neintorsi,fara pipi.a mea e cam agitata noaptea.ma striga de multe ori.Si copii vostri fac la fel?

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Nu e cumva enurezis (cel putin la dumneavoastra)? Nu stiu daca se poate vorbi de enurezis la aceasta varsta a copilului, insa daca dumneavoastra ati avut asa ceva, se mosteneste de multe ori. In locul dvs as discuta cu pediatrul, sa ii faca un examen de urina (sa nu fie vreo infectie urinara sau ceva, desi nu cred) si apoi cu un psihiatru pt copii (si apoi psiholog daca psihiatrul indica astfel).

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

luli despre enurezis vorbim dupa 5 ani
Este foarte greu sa spui unei mamici pe net ce sa faca cu fetita ......
"fara rusine spun ca eu am incontinenta si scap pe mine daca nu merg la baie cand imi vine si am facut pipi in pat noaptea pana la scoala generala.si acum merg noaptea la baie cel putin de doua ori(beau oricum multe lichide) la toaleta."
Copilul poate fi anxios cand este fortat sa intre intr-o colectivitate,
Conflictele din familie sunt o alta cauza
Iti recomand sa o trezesti noaptea ca sa faca pipi

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

pe de alta parte, ceea ce a zis luli nu e deplasat si este adevarat se mosteneste ,dar vorbim dupa ce face 5 ani..

si adaug ca ar fi bine intai sa te tratezi pe tine sa incepi sa mergi la psiholog sau psihoterapeut de copii sau un psihiatru de copii cu formare in psihoterapie ......

Ana

acum 13 ani

am si eu un baietel care are aceiasi problema stiu cauza s-a speriat si de atunci face pipi noaptea are 3 ani degraba de la 1 an si jumate nu a facut noaptea dupa intimplare unde s-a speriat a inceput sa faca si ii rusine ascunde pampersii in urna daca face ... nu stiu ce sa fac doar astept sa creasca

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

Ana,si pentru tine am acelasi raspuns du-l la psiholog.prin terapie se rezolva