enuzeris

Incontinenta urinara

Postata de cami harnica cu 13 ani in urma.

cum pot sa mi ajut copilul are enuzeris noctur si diurn

Raspunsuri (4)

floryny

acum 13 ani

Mergeti cu el la un control sa nu sufere devre-o infectie urinara. Cati ani copilul?

cami harnica

acum 13 ani

are 11 ani,nu are infectii urinare am fost deja analizele sunt bune

Victor Richard

acum 13 ani

In general, enurezisul nu este determinat de probleme fiziologice ci de cele emotionale, mai ales la aceasta varsta. Posibil copilul sa sufere de un stres major, emotii puternice. Incercati sa il determinati sa mearga la toaleta in mod constant (din ora in ora in primele doua zile, apoi din doua in doua ore, pentru a se ajunge la 3-4 ore pe zi), seara dupa ora 19 sa nu consume mai mult de o cana cu lichid, copilul trebuie laudat cand trece o anumita perioada de timp si nu uda patul, incercati sa faceti in mod constient cu el jocuri de tipul: sa vedem cat timp poti sa tii urina fara sa te duci la toaleta (copilul va fi constient de faptul ca el controleaza lucrurile). Poate alaturi de aceste mici exercitii (pe care cel mai bine o sa vi le prezinte un psihoterapeut), ar fi bine sa mergeti si la un consult la medicul urolog pentru tratament medicamentos.

cami harnica

acum 13 ani

multumesc pentru victor