Ce trebuie sa fac? Ce medic ma poate ajuta?

Incontinenta urinara

Postata de Carmen Manolescu cu 3 saptamani in urma.

Ce metode, ce medici mă pot ajuta, mă pot salva?
Fac ședințe Laser de rejuvenare vaginala ce mă ajută pentru . Incontinenta urinara și scaun Tesla.
Am făcut 2 ședințe Laser și 4 scaun Tesla.
Nicio ameliorare.
Iau Feminost.
Nu scap urina când tușesc, când fac efort, doar când e plină vezica, alerg să o golesc și atunci scap câteva picături.
Ce trebuie sa fac?
Câteodată simt ca nu e în regula, parca am început de cistita, apoi trece.
Nu ma simt bine.
Ce trebuie sa fac??
Va rog , am încredere, ajutati-ma!!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Cistocelul si incontinenta urinara sunt afectiuni medicale care necesita consult de specialitate. Cistocelul implica o deplasare a vezicii urinare care exercita presiune asupra peretelui vaginal. In ceea ce priveste incontinenta urinara, aceasta poate fi cauzata de o varietate de probleme, inclusiv slabirea musculaturii pelvine. Tratamentul pentru acestea poate implica chirurgie, medicatie sau terapie fizica.

Procedurile Laser si Tesla de care vorbesti pot ajuta in anumite cazuri, dar daca nu au avut efect este nevoie de o consultatie medicala pentru a discuta alte optiuni de tratament. Feminost este un supliment alimentar care poate ajuta la ameliorarea simptomelor menopauzei, dar nu poate trata problemele asociate cu vezica urinara sau cu cistocelul.

Simptomele pe care le descrieti sugereaza faptul ca ar trebui sa consultati imediat un specialist (ginecolog, urolog sau o alta specialitate adecvata). Nu uitati ca este important sa descrieti cu precizie simptomele dvs. pentru a putea primi cel mai bun plan de tratament.

In ceea ce priveste simptomele de cistita, acestea pot semna si o infectie urinara si ar trebui sa te adresezi unui medic pentru a discuta despre aceste simptome.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cistocel-sau-prolapsul-vaginal-anterior_19551
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/infectiile-de-tract-urinar-la-femei-cistita-acuta-cronica-interstitiala-_589