Am 42 de ani si fac pipi in pat de cand ma stiu.

Incontinenta urinara

Postata de costelus69 cu 12 ani in urma.

Am facut tratamente, acupuncturi, tot felul cand eram copil, dar fara rezultat, dupa care am cedat si m-am consolat.Ce credeti ca m-ar face bine? Exista vreo posibilitate? Poate vreo interventie chirurgicala?

Raspunsuri (30)

Iuli

acum 12 ani

La psiholog ati fost?

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru tratarea enurezisului există 2 tipuri de tratament:
1.cu ajutorul medicamentelor.
Medicamente pot fi administrate numai în urma unui control şi la sfatul medicului. (unele medicamente măresc capacitatea de stocare a urinei la nivelul vezicii urinare, altele ajută rinichii să producă mai puţina urină).
2.prin terapie psihologica (cum bine a punctat utilizatorul Iuli)
Tratarea enurezisului se poate face şi prin combinarea terapiei psihologice cu medicamentele, de multe ori aceasta dând mai uşor rezultate pozitive decât terapia singura.
În legătură cu un eventual tratament chirurgical, vă pot spune că nu există nici un fel de tratament chirurgical al enurezisului.

floricriss

acum 4 ani

Buna ziua, Sora mea care are 60 de ani este in aceasi situatie, puteti sa imi spuneti la ce fel de medic sa ne ducem ? Multumesc

Psh Ioana Panculescu

acum 12 ani

va recomand sa incepeti o psihoterapie

Andreea

acum 12 ani

Buna seara! Eu cunosc un caz asemanator si stiu si cum s-a putut rezolva problema prin care treceti. Persoana respectiva a facut in felul uramator : in fiecare noapte, la ora 03:00 se trezea si mergea la toaleta. Timp de 3 luni, noapte de noapte, exact la aceeasi ora. Mi-a spus ca organismul sau s-a obisnuit si dupa acele 3 luni nu mai avea nevoie de ceas, se trezea singur sa urineze! Si a scapat de enurezis! Este adevarat ca puteti merge la medic pentru un tratamen, neurologul fiind cel care va va da un tratament de cel putin 6 luni si care este destul de stric (nu trebuie uitata nici macar o singura dat luata o pastila ptr ca apoi trebuie sa luati tratamentul de la inceput, etc).

Ramona

acum 12 ani

Eu am 25 de ani si am aceasi problema de cand ma stiu. Am facut multe vizite la medic si am luat plase de medicamente fara niciun rezultat in schimb. Dar eu nu am problema numai noaptea, daca am nevoie la toaleta trebuie sa ajung neaparat la una pt k nu pot tine.

A....

acum 12 ani

putem discuta despre problema noastra pe [email protected]

logan

acum 12 ani

Ramona,unde se mai pot gasi oare chiloti de incontinenta,rar mai apar la sh numai sa fie si marimea buna

enel

acum 12 ani

Va rog din suflet sa ma ajutati: am 42 de ani, 1,71 m, 82 kg, si uneori urinez pe mine in somn. Ca alcool consum 1-3 beri/luna. Fumez 0-2 zile pe luna (dar cand fumez, fumez cca 15 tigari). Prima data cand am inceput sa urinez in somn mi s-a intamplat in armata, atunci urinam chiar foarte des: 2-4 ori/luna. Cea mai lunga perioada cand n-am mai urinat pe mine a fost de cca 2 ani. Ce ma sfatuiti, in afara de vizit la un medic?

Cecilia

acum 8 ani

CECILIA MA PIS PE MN DE LA 2 ANII SII IN FIECARE SEARA FAC PIPI IN PATT SII IN FIECARE ZII PE MINE CUM MA FACE CINEVA SA RAD MA PIS PE MINE

Cecilia

acum 8 ani

CECILIA MA PIS PE MN DE LA 2 ANII SII IN FIECARE SEARA FAC PIPI IN PATT SII IN FIECARE ZII PE MINE CUM MA FACE CINEVA SA RAD MA PIS PE MINE

elena

acum 8 ani

Buna seara . Mergeti intr-o duminica la biserica dimineata ,vorbiti cu preotul ,dati un pomelniv ,iar preotu o sa va zica sa stati la slujba si la urma o sa se dezbrace de vesminte pe dumneavoastra si v-a zice o rugaciune speciala . credetima ca aceasta v-a fi rezilvarea . trebuie sa fie un preot cu har. sanatate va doresc.

Ioan HOLOM

acum 11 ani

AM BREVETAT APARATUL REFLEXOGEN ANTIENUREZIS IN ANUL 2005 SI ARE REZULTATE PESTE ASTEPTARI. PENTRU A STABILI CUM IL PUTETI UTILIZA IN FIECARE CAZ , POT FI CONTACTAT LA TELEFON 0761640476. PUTETI VEDEA APARATUL PE GOOGLE ,,OMUL CU IDEI BUNE DE LA AIUD,,

anonim

acum 10 ani

Am 12 ani şi 6 luni şi fac pipi pat îmi este frică să le srpun părinţilor deoarece măr load în glumă .ce îmi recomanda trimitetimi un raspuns pronto yrebuie sa plec in ta
bara si nu stiu ce sa.fac

MIMI77

acum 10 ani

Sotul meu a patit ceva asemanator, adica ,prima data, dupa o betie in somn a visat ca se batea si lua bataie si ne-am trezit ca a facut pe el. A fost un soc pentru amandoi dar am trecut peste. Atunci l-am intrebat daca a mai avut probleme in copilarie si mi-a spus ca niciodata. Dupa un timp aceeasi situatie... tot in urma unui vis, acelasi final. Din pacate, zilele trecute tot in urma unui vis, numai ca nu-si aminteste ce dar stie ca era ceva profund dar de data asta nu bause s-a terminat la fel si deja il afecteaza si mi-e teama sa nu cada in depresie. Puteti sa-mi spuneti ce putem face , de unde sa incepem?
Multumesc frumos!

Vircolac Cosmin Vasile

acum 10 ani

Am 12 ani si de cand mam nascut am facut pipi noaptea,in fiecare noapte,nu a existat sa nu fac noaptea pipi.....ce treabuie sa fac sa scap de boala asta?

Va rog ajutatima.
!!!

andrei

acum 10 ani

dute numaidecit acuma cit esti tinar la medicul urolog,sa psihiatru-pediatru.

andrei

acum 10 ani

trebuie sa mergi la urolog

Stefsn

acum 10 ani

boala pe care o aveti o poate vindeca doar Hipnotizorul, nu sunte-ti primii pe care hipnoterapia vindeca, http://www.youtube.com/watch?v=j785pxHTtHg , http://www.youtube.com/watch?v=PxUigdtpPS0 , puteti vedea despre el Eugen Popa, hipnotizor. o sa vedeti in emisiunele lui ca mentioneza de problema voastrta.
cu mare placere

angy

acum 8 ani

Dragilor, intamplator am gasit acest forum. pana in urma cu 7 ani am suferit de aceiasi problema, aproape in fiecare dimineata ma trezeam cu asternutul ud. M-am vindecat prin liniste. Am renuntat la mediul familial, care era unul demoralizant, traiam cu teama ca nu sunt demna de nimic, asa am fost crescuta de cand eram copil. Asadar linistea si inlaturarea elementului care ne produce frica si ne distruge moral. Aceasta problema este asociata in majoritatea cazurilor si cu depresia si problemele familale. INLATURATI tot ce va face rau si renuntati la oricine va necajeste. Eu am facut-o si am o liniste si o armonie cu sufletul meu. Inlaturand frica si frustrarea am scapat de acasta problema. Si nu va mai ganditi la acest lucru.. pt ca daca in fiecare seara te culci cu frica sa nu te trezesti ud, asteptarea se va confirma dimnineata.
Va doresc din suflet succes!
P.s: nu luati medicamente pt ca veti genera alte probleme la nivel renal.

Pag 1 din 2