Ce inseamna cand in jurul colostomei apar niste bubițe?

Inchiderea colostomei

Postata de Iuliana cu o luna in urma.

Mătușa mea are de câteva luni o colostoma temporara iar acum i au apărut niște bubite pe lângă colostoma, aceasta fiind la nivelul pielii..am vrea sa știm dacă poate fi ceva grav și este neapărat necesara vizita la medic

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Bubitele care apar in jurul colostomei pot fi cauzate de mai multe lucruri, cum ar fi iritatia pielii, reactia la plasturele de ostoma sau o posibila infectie. Nu este neaparat ceva grav, dar este important sa fie evaluat de un medic. Uneori, modificari ale pielii pot fi un semn al unei probleme mai largi, inclusiv al unui raspuns inflamator sau al unei infectii.

Este important sa verificati orice modificare a pielii si sa solicitati sfatul medicului daca observati orice semn de infectie, cum ar fi puroi, rosu intens sau febra.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/gastrostoma-si-colostoma_19365
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/semne-si-simptome-de-infectie-dupa-o-interventie-chirurgicala_9137