Implant dureros

Implantologie

Postata de danna04 cu 12 ani in urma.

Cat dureaza in mod normal durerea dupa un implant dentar. Mi-au fost inserate doua implanturi in maxilarul de jos (premolar +maseaua de 6 ani) si am dureri ingrozitoare si dupa 5 zile. Am inceput sa simt si o amorteala in a 4 zi dupa ce a trecut unflatura. Medicul spune ca poate nu isi fac treaba analgezicele (se poate si asta am luat foarte multe) dar nu cred ca este normal sa doara inca.

Raspunsuri (2)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

Buna ziua....nu m-ar ingrijora in primul rand durerea cat faptul ca simtiti amorteala. Din ceea ce relatati, este POSIBIL ca implanturile (sau doar unul din ele) sa fie inserate ff aproape de nervul aferent zonei respective. Aveti o radiografie inainte si dupa interventie? Ati facut inainte un computer tomograf?

danna04

acum 12 ani

din pacate unul din implanturi mi-a fost scos desi pe radiografii (si cea initiala si cea de control)aratau in regula. Problema ar fi fost"tesut de granulatie la baza implantului"nu stiu mai mult sa va spun.
multumesc pentru sfat