dureri post implant

Implantologie Durere postoperatorie

Postata de voaca64 cu 12 ani in urma.

Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi citi ecest mesaj si de a ma sfatui asupra problemei mele.
Locuiesc in Spania si la jumatatea lunii octombrie m-am deplasat in Romania unde am avut o interventie pentru 5 implanturi dentare.
2 partea stanga maxilar inferior si
3 partea dreapta maxilar inferior
Imediat dupa revenirea organismului de la anestezie am simtit durere mai puternica pe partea dreapta. Chiar aveam senzatia ca am inclusiv otita inafara de dureri postoperatorii.
Am revenit La o saptamana am revenit la medic pentru a stabili evolutia unde i-am explicat ca doare mai mult partea dreapta, la care raspunsul a fost ca este normal
La doua saptamani mi s-au scos capacele implanturilor pentru a lua masurile dintilor provizorii.
In acel moment am simtit o durere puternica la atingerea ultimului implant de pe partea cu 3. Ca si cum ar exista nervul dentar .Iar la atingerea implantului doare insuportabil dupa care dispare.
A treia saptamana am revenit la medic explicandu-i ca nu pot atinge nimic pe partea dreapta.
Mi-a scos piesa insurubata in implant spunand ca se pare ca durerea era provocata de aceasta piesa care prindea gingia.
Am fost anestiziat si a intervenit la strangerea corecta in implant
In acest moment la apropape trei saptamani de la ultima interventie continua aceeiasi durere ca in principiu.
La atingerea minima fara intentie (in timpul masticarii) a implantului mentionat doare.
In special la presionare (Ceilalti patru perfect).Nu doare si nu este umflata gingia.
Durerea provine de la radacina implantului cu pricina.
La ultima intalnire s-a facut o noua radiografie la care mi s-a spus ca totul este bine.
Am stabilit sa ma intorc in 6 luni pentru finalizarea operatiunii.
Dupa cum spuneam acum ma aflu in Spania si nu-mi este accesibil sa ma consult cu altcineva.
Va rog sa-mi indicati daca este posibil ce am de facut.
email [email protected]

Va multumesc
George S.
.

Raspunsuri (6)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

aveti radiografia? o puteti atasa intr-un mail?

voaca64

acum 12 ani

Sa stiti ca ultima radiografie a ramas la medic, dar mi-a confirmat ca totule este in regula
Va multumesc

voaca64

acum 12 ani

Am reusit sa recuperez radiografia dentara despre care va vorbeam.
Daca ati putea sa-mi dati un mail unde as putea sa o trimit.
Simptomele sunt aceleasi.
Va multumesc

voaca64

acum 12 ani

Am reusit sa recuperez radiografia dentara despre care va vorbeam acum cateva zile.
Daca ati putea sa-mi dati un mail unde as putea sa o trimit.
Simptomele sunt aceleasi.
Va multumesc

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

[email protected]

ioana

acum 12 ani

am o prietena care si-a pus mai multe implanturi de care este foarte multumita si stiu ca una dintre bucuriile ei a fost ca intreaga procedura (incluzand aici si perioada post-operatorie ) a fost nedureroasa. la fel si sotul ei si-a pus, tot la Imperial Dent, implanturi (si o aditie de os) si nu l-am auzit plangandu-se de dureri.