Unde gasesc sa fac si eu un CT pt vena cava superioara,decontat de casa de asigurari de sanatate??

Imagistica

Postata de Aura cu 4 luni in urma.

Am sindrom de vena cava superioara si doresc sa fac un CT gratuit!Ma poate ajuta cineva cu un sfat?Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Poti face un tomograf computerizat (CT) pentru vena cava superioara la orice spital sau clinica care are aceasta tehnologie disponibila. Este important totusi, sa te informezi in prealabil daca procedura poate fi decontata de catre Casa ta de Asigurari de Sanatate. De obicei, investigatiile necesare in urma unui diagnostic precum sindromul de vena cava superioara pot fi realizate gratuit prin sistemul de asigurari de sanatate, in functie de politica institutiei medicale si de limita de finantare a Casa de Asigurari.

In cazul tau, indicat sa consulte un medic specialist care sa iti recomande aceasta investigatie. Apoi, cu trimitere de la medicul tau, te poti prezenta la departamentul de radiologie/imagerie medicala din cadrul spitalului/clinicii cu care Casa de Asigurari are contract.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-venelor/sindromul-de-vena-cava-superioara-simptome-si-optiuni-de-tratament_20253