Interpretare RMN?

Imagistica

Postata de Melissa cu 8 luni in urma.

Buna ziua. Am primit urmatorul diagnostic pentru genunchiul stang nativ:
-leziune gradul II corn posterior menisc intern
-LIA edematiat, bordat de lichid
-segmente osoase scanate in pozitie anatomica normala
-fara colectii
-LIP,LCI,LCE si cartilaj articular fara modificari de semnal
As dori sa stiu ce inseamna mai exact pentru LIA si ce ar trebui sa fac mai departe.
Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Rezonanta magnetica nucleara (RMN) este o tehnica imagistica utilizata pentru a obtine imagini detaliate ale structurilor interne ale corpului. Diagnosticul dumneavoastra pentru genunchiul stang nativ arata urmatoarele:

Leziune gradul II corn posterior menisc intern: Aceasta indica prezenta unei leziuni a meniscului intern al genunchiului, situata in partea posterioara, care este clasificata ca fiind de gradul II. Meniscul este o structura cartilaginoasa in forma de semiluna care actioneaza ca un amortizor intre osul femur si tibie. Gradul II indica o leziune moderata a meniscului, dar nu este atat de grava incat sa necesite interventie chirurgicala.

LIA edematiat, bordat de lichid: LIA se refera la ligamentul incrucisat anterior, care este un ligament important pentru stabilitatea genunchiului. Edematiat inseamna ca ligamentul prezinta umflaturi si inflamatie, iar bordat de lichid inseamna ca in jurul acestuia s-a format o mica acumulare de lichid. Aceste modificari pot fi cauzate de stres sau leziuni anterioare.

Segmente osoase scanate in pozitie anatomica normala: Aceasta observatie indica faptul ca oasele din jurul genunchiului au fost scanate in pozitii corecte si nu prezinta anomalii.

Fara colectii: Aceasta inseamna ca nu s-au detectat acumulari anormale de lichid sau sange in sau in jurul genunchiului.

LIP, LCI, LCE si cartilaj articular fara modificari de semnal: LIP se refera la ligamentul incrucisat

Va recomandam sa va programati la un medic ortoped pentru interpretare si plan terapeutic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/ruptura-de-menisc_1625
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/afectiunile-genunchiului_1624