Daca am stent din anul 2011 pot face RMN ?

Imagistica

Postata de Tarau George cu 3 luni in urma.

În anul 2011 am suferit un infarct și mi s-a pus stent la spitalul CC Iliescu de doctorul Bucsa. Acum trebuie sa fac un RMN cranian și mi sa ma interesez dacă se poate sau nu.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Puteti face RMN daca aveti un stent implantat, indiferent de anul in care acesta a fost pus. Stenturile utilizate in prezent sunt in mare parte compatibile cu RMN-ul. Totusi, ar trebui sa informati medicul care va face scanarea despre stentul dvs., pentru a se asigura ca procedura este efectuata in siguranta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/imagistica-prin-rezonanta-magnetica-irm-sau-rmn_1310