Se poate face RMN Tesla daca ai pivoti dentari din crom-nichel, argint si fibra de sticla?

Imagistica prin rezonanta magnetica cns

Postata de membru342691 cu 4 ani in urma.

Buna ziua. Mi se recomanda sa fac 2 RMN-uri, unul cerebral si unul de coloana cervicala. Am 6 dinti falsi constand in pivot+coroana, 4 sunt pivoti de crom-nichel , unul de argint si unul de fibra de sticla. Exista un cat de mic risc ca acesti pivoti sa imi fie trasi de pe dinte de catre magnetul 3 Tesla? Dentistii consultati evita sa se pronunte. Neurologul s-a gandit un pic, dupa care a spus ca nu ar trebui sa fi probleme. Mai demult la alt RMN, radiologul a intrebat cati pivoti am si a spus ca nu e o problema daca am doar doi-trei cati aveam atunci in 2013. Eu am inca niste dubii. Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Utilizator11583929676

acum 4 ani

Ați aflat între timp dacă RMN e compatibil cu aliajul nichel-crom? Am fix aceeași dilemă.