Virusul Papiloma Uman - generalitati

HPV

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

la fel ca si adriana s as dori sa stiu daca am virusul hpv pot avea copii si daca afecteaza fatul. am hpv, nu stiu sigur ce tip, deoarece testul a iesit poziti dar niciunul din tipuril cu risc inalt si rasc scazut. am condiloame am inteles ca in interiorul vaginului si in exterior cateva. le-am cauterizat singura cu condyline dar imi tot apa pe gat acum. am luat imunostin si echinaceea . nu stiu ce sa mai fac pt. a-mi creste imunitate. medici la care am fost pana acum mi-au spus ca nu este nici o problema si vor disparea, dar eu imi doresc din tot sufletul un copil. va rog din suflet sa-mi raspundeti. si inca o intrebare: hpv se poate lua strict pe cale sexuala? sau si de la cabinetele ginecologice, de la ustansile nesterilizate corespunzator? multumesc

Raspunsuri (1)

Elena991510

acum 15 ani

eu zic ca se ia de peste tot, nu numai prin contact sexual...
maj femeilor o au, multe nu s-au controlat din timp si multe nu stiu ca o au.
asta e