Virusul HPV

HPV

Postata de Lullaby cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Sotului meu i-a aparut in talpa un asa numit pop**ar "cui", care este de fapt o veruca plantara si este determinata de virusul HPV. Nu a fost diagnosticat la dermatolog, insa am dedus astadin diferite materiale. Dilema mea este urmatoarea: Ar trebui sa merg si eu sa imi fac un test Papanicolau sau HPV? Este posibil ca virusul sa se transmita?

Multumesc!
O zi frumoasa!

Raspunsuri (1)

Cristina

acum 12 ani

Buna! Daca esti sigura ca este vorba despre HPV si, in mod normal fiind sotul tau, aveti relatii sexuale, nici nu mai sta la discutii, trebuie sa mergi sa iti faci testul de detectie si genotipare HPV deoarece acest virus netratat poate duce la aparitia cancerului de col uterin. Fa-ti macar un Papanicolau, este mai ieftin si poate determina eventualele anomalii ale celulelor colului. Papanicolau insa nu determina intotdeauan si infectia cu HPV, ci in general doar dupa ce virusul e instalat si a modificat celulele colului. Pentru eliminarea virusului trebuie intarit sistemul imunitar iar in cazul unei infectii trebuie sa consulti un medic care te poate sfatui mai bine ce sa faci.
Eu am fost infectata cu HPV si am niste tulpini destul de agresive ale acestui virus (16, 18 si inca vreo trei mai putin agresive). Ulteruor mi-au aparut leziuni pe col si chiar si dupa o operatie ERAD, leziunile inca persista si trebuie sa fac inca una. Nu vreau sa te sperii, dar nu este de joaca cu acest virus. Poate ai noroc si nu te-ai infectat sau cel putin ai o forma mai usoara. Bafta!