virus HPV

HPV

Postata de dumitru84 cu 15 ani in urma.

Nu se paote realiza un autovaccin pt virusul HPV? ma intereseaza foarte mult pt ca am multe "alunite" specifice acestui virus, si se transmite foarte usor si nu doar pe cale sexuala cum sustine toata lumea, e de ajuns sa te stergi cu un prosop cu care s-a sters cineva infectat si sa i pielea leazata, poti chiar singur sa te autoinoculezi si sa-ti tot apara alunite. Din cate am studiat nu prea exista solutie care sa poata elimina definitiv aceste alunite care deranjeaza faorte tare (eu am una din nastere, si tot imi apar si altele), deoarece virusul deja exista in corp. Stiu ca sunt mai multe tulpini virale HPV, dar luand sange de la pacientul in cauza nu se poate creea un autovaccin?

Raspunsuri (1)

andrei178

acum 15 ani

Esti sigura ca ai HPV? Adica ti-ai facut analize in acest sens? E adevarat ce spui, dar daca exista deja virusul in organism, nu se recomanda vaccinul, din cate stiu eu. Ce exista acum pe piata este pentru prevenirea si nu tratarea HPV. Daca ai "alunite", am inteles ca ele se pot cauteriza. La HPV cu risc crescut oncologic trebuie avuta mare atentie. Numai Bine!