Vaccinul Anti-HPV

HPV

Postata de gheorge dumitru cu 15 ani in urma.

Buna tuturor,
In urma unei genotipari HPV care a iesit negativa, medicul mi-a recomandat vaccinul Silgard. Mentionez ca am o rana pe col care nu trece deloc, trebuie sa fac a doua colposcopie...in fine. HPV nu am, dar ar trebui sa fac vaccinul.
Problema e ca am auzit tot felul de speculatii referitor la acest vaccin. Sa il fac sau nu? Pe langa parerile voastre, as vrea si opinia unui specialist. Va multumesc mult!

Raspunsuri (6)

Elena991510

acum 15 ani

Cred ca ar trebui sa mai consulti un alt medic specialist.

O intrebare similara am si eu:
La papanicolau mi-a iesit infectie cu HPV, pe cand la genotiparea HPV mi-a iesit negativa. Nu am una din tulpinile cu risc crescut oncogen sau ce sa cred ?? La colposcopie s-au vazut mici pete pe col.

gheorge dumitru

acum 15 ani

Deci stai calma, ca mie mi-au zis doi medici ca sunt suspecta si la genotipare mi-a iesit negativ. Dr meu mi-a spus ca e posibil sa ies suspecta din cauza inflamatiei de pe col. Am o rana pe col, inflamata, care nu trece deloc de ceva timp.
Eu zic ca genotiparea este analiza dupa care trebuie sa te iei. Unde ai facut-o?

Elena991510

acum 15 ani

Eu am facut analiza la Iasi, la laboratorul Synevo. Am incredere in ei, dar o sa mai reped genotiparea prin mai-iunie. acu sunt insarcinata si sper sa nu se transorme ranile de pe col in altceva..

nicoleta427129979

acum 15 ani

Draga Crissa,nu stiu cati ani ai dar vaccinul se face fetelor care nu si-au inceput viata sexuala.Eu l-am facut fetei mele de 19 ani,3 doze,e virgina,si nu-i pot intelege pe parintii care nu-si vaccineaza fetele gratuit. Eu am platit 17 milioane pe vaccin.In alta ordine de idei,vreau sa-ti spun ca HPV-ul il avem toti in organism,dar e in stare latenta.La un moment in viata se poate activa,la fel cum se poate lua pe cale sexuala de la partenerul ce l-a luat de la o alta,n-ai pe cine sa condamni.E simplu:daca ai facut lama Papanicolau si scrie acolo C2,n-ai treaba cu cancerul.Nu este oncologica treaba.Trateaza-ti rana de pe col la un medic bun,respecta tratamentul si nu ai relatii sexuale neprotejate.Cancerul nu se dezvolta in 3 luni,ci in 3 ani.Du-te la controale regulat,ca eu n-am mers si am facut o frumusete de cancer de col,m-am operat,etc.Ai grija de tine si cauta un medic bun.

gheorge dumitru

acum 15 ani

Multumesc pentru sfaturi, Camelia! Totusi, chiar daca mi-am inceput viata sexuala, as putea face vaccinul (am pana in 26 de ani). Sigur ca nu are aceleasi efecte ca pentru una virgina, dar e ceva, nu? Decat deloc...Eu zic ca am gasit un medic foarte bun (la Sanador). Pana acum am fost foarte multumita de el! Sper ca tratamentele de la el sa dea rezultate.

Daniela

acum 2 luni

Bună,acum ești ok? Te-ai vaccinat pana la urma?