Vaccin dupa conizatie

HPV

Postata de Daniela531 cu 14 ani in urma.

In octombrie am facut conizatie si acum dupa 6 luni doctorita ginecolog imi propune vaccinarea. A mai facut cineva vaccinul dupa conizatie? Credeti ca are rost? Daca l-ati facut cum va simtiti?
Mentionez ca am 42 de ani.

Raspunsuri (3)

cineva

acum 13 ani

Eu am facut conizatie,dupa care am fost vaccinata pentru ca acest vaccin previne reinfectarea care poate fi posibila oricand,chiar daca ai facut conizatie.Este cam piperat pretul dar merita mai ales daca dupa conizatie analizele au iesit negative pentru infectia cu HPV.
Bafta!

Daniela531

acum 13 ani

Multumesc mult pentru raspuns
Eu am facut deja prima doza si luna asta o fac pe cea de-a doua. Nu am facut genotipare HPV ci doar testul pap din 3 in 3 luni, care au fost ok.
Iti doresc multa sanatate!

cineva

acum 13 ani

multa sanatate si tie!