VA ROG FRUMOS UN RASPUNS

HPV

Postata de mioara5132510 cu 11 ani in urma.

am fost diagnosticata cu HPV 16 ,am facut un erad iar rezultatul este p***alocite ,tesut regenerativ,CIN1,displazie cervicala-LSIL ,dupa 4 luni la colposcopie imi apare iar rana de dimensiuni mai mici dar tot tot cu mozaic si punctuatie si cu zona acetica alba, IAR la examenul PAPA NICOLAU nu-mi apare decat celule endocervicale. Intrebarea mea este daca am acea rana nu ar fi trebuit sa -mi apara nimic suspect la PAP oare nu este corect facut examenul ,i sa mai intamplat cuiva asa ceva este posibil sa dispara HPV doar printr-un ERAD ? VA ROG CINE STIE SA MA AJUTE SI PE MINE AM PROGRAMARE LA DOCTOR TOCMAI PE 8 MAI . VA MULTUMESC DIN SUFLET

Raspunsuri (2)

Doctorulstietot

acum 11 ani

Cit timp este prezenta infectia HPV leziunea nu se va vindeca . Trebuie crescuta imunitatea pt. a disparea infectia virala si dupa aceea se va trece la desfiintarea leziunii.

maricarmen

acum 10 ani

Diagnosticul de certitudine de pune in baza unei biopsi ,nu se face nici o interventie chirurgicala pana nu se face brahiterapie, raze etc. Eu sunt operata (de 5 ani) la Institutul Oncologic de la Cluj. Te sfatuiesc sa ai mare grije ce faci si unde te duci. Daca vrei sa vorbim mai multe iti dau adresa mea [email protected] Iti doresc multa sanatate