Tratament pentru hpv?

HPV

Postata de Utilizator11722795125 cu 3 saptamani in urma.

Bună seara! Farmacista mi a greșit pe cutia de medicamente cu isoprisino în loc de 3 pastile pe zi / mi a scris 6 pastile pe zi! Am luat 5 zile și în a 4 zi mi a apărut i scurgere cum s ar dizolva medicamentele …. Nu știu să explic exact……

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Pentru tratamentul HPV, dozajul medicamentului Isoprinosin poate varia, in functie de recomandarile medicului.
In general, doza standard este de 3 tablete pe zi, insa in unele cazuri, poate fi crescuta la 6 tablete pe zi. Aceasta trebuie luata in mod regulat, pentru a asigura eficienta tratamentului.

Faptul ca aTi luat mai mult decat doza recomandata nu este un motiv de ingrijorare majora, dar ar trebui sa consultATi medicul cat mai curand posibil pentru a clarifica situatia.

In ceea ce priveste scurgerea pe care aTi mentionat-o, ea poate fi cauzata de o serie de factori, inclusiv HPV, dar si medicatia luata. De asemenea, este posibil ca medicamentul sa fie eliminat prin corp intr-o forma modificata, ceea ce poate fi motivul pentru care ati observat o scurgere.

Mergeti la control periodic, iar daca apar modificari in corpul dvs. in timpul tratamentului, anuntati medicul imediat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/infectia-cu-hpv-simptome-cauze-investigatii-si-tratament_18637
sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/vaccinul-hpv-tot-ce-trebuie-sa-stii_19308
sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/hpv-cum-se-transmite-tipuri-simptome-preventie-vaccin_20538