transmitere virus HPV

HPV

Postata de uxi cu 10 ani in urma.

Va rog sa imi raspundeti,am o prietena care are HPV iar sotul ei nu are .Femeile pot transmite virusul sau numai sa il ia prin contact sexual?daca sotul nu are ea il poate avea din alta parte?poate sa il tramsmita si lui?

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

Ce analize a facut sotul prietenei din care a rezultat ca nu ar avea HPV? Barbatul poate avea acest virus si sa-l transmita partenerei fara a avea nici un simptom, plus ca daca femeia printr-un tratament mai mult sau mai putin agresiv, il poate elimina, barbatul ramane purtator in continuare si nu prea se poate iesi din acest cerc vicios. Nu vorbesc despre condiloame ci despre tulpinile cu risc crescut de neoplasm.