TESTUL BABES PAPANICOLAU

HPV

Postata de KRN cu 10 ani in urma.

CE SUNT CELULELE SCUAMOASE???

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 10 ani

Celulele scuamoase se afla pe partea exterioara a colului uterin. Cand aceste celule sunt inlocuite cu un strat de celule anormale, se vorbeste despre o leziune scuamoasa intraepiteliala. Aceste modificari pot fi cu grad inalt sau cu grad scazut : ASCUS ; LGSIL ; HGSIL ; Carcinom cu celule scuamoase [ cancer ].

MembruMobileApp15033021039917

acum 10 ani

Buna seara ,dar Ascus ce inseamna?

Adrienne

acum 10 ani

ASC-US inseamna ca s-au produs modificari ale acelor celule scuamoase ,la limita, prezenta doar a catorva celule anormale. Se recomanda efectuarea testului HPV si in functie de rezultat se hotaraste si felul tratamentului : repetarea PN dupa 4-6 luni ; tratament medicamentos sau ERAD [ electrocauterizarea cu ansa diatermica ].