test papanicolau

HPV

Postata de Mihaela1971 cu 13 ani in urma.

Va rog sa imi explicati mai multe despre agc-fn celule endocervicale in favoarea neoplaziei , rezultatul unui test papanicolau

Raspunsuri (2)

Victor Richard

acum 13 ani

Cum a fost evaluat testul papanicolau (I, II...)? In principiu ar trebui sa faci si o colposcopie pentru un diagnostic mai exact. Conform unor studii acest rezultat agc-fn, s-ar putea indrepta catre un diagnostic in favoarea neoplaziei (premalign si malign). Cred totusi pana la confirmarea diagnosticului sa mai faci cateva investigatii. Te-as ruga chiar sa-mi confirmi daca supozitiile mele sunt corecte, dupa discutia cu medicul. Muta sanatate!

Mihaela1971

acum 13 ani

am facut un test papanicolau in urma caruia am fost anuntata de acest rezultat.medicul ginecolog mia recomandat sa il repet la o alta clinica . raspunsul il voi avea dupa 3 saptamani.in acest timp dumneavoastra ma puteti sfatui sa efectuez si alte analize.va multumesc.