test papanicolau si biosie

HPV

Postata de elena570135131 cu 13 ani in urma.

am 52 ani si insept 2009 mi-am facut testul papanicolau ,rezultatul a fost frotiu oncocitologic : inflamatie enocol reactiv
am urmat tratament cu ovule viviflor si am repetat testul in luna martie 2010 si rezultatul a fost -frotiu satisfacator
-modificari reactive :inflamatie
-AGC-FN
In urma acestor rezultate mi s-a recomandat sa fac biopsie si rezultatele sunt :
-I Endocol-Endocervicita cronica papilara
Fragmente de mucoasa endometriala cu hiperplazie glandulara simpla cu
cu atipii.
II Cavitate uterina - Mase Fibrino-hematice ,alaturi de fragmente de mucoasa endometriala cu hiperplazie glandulara simpla cu atipii
Cand m-am prezentat la medicul ginecolog cu acest rezultat mi-a spus c nu este nici o problema si sa stau linistita ca totul este ok.
Mentionez ca am dereglari de ciclu din cauza instalarii menopauzei.
Recent fiica mea a dus analizele acestea la un alt medic ginecolog si acesta a spus ca trebuie sa ma operez de urgenta ca daca nu este posibil sa fac cancer.
Va rog domnilor doctori dati-mi un sfat de specialitate,ce inseamna rezultatele de mai sus si ce trebuie sa fac?

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 13 ani

Cred ca medicul care a recomandat operatia are dreptate.Timpul de transformare in cancer este de 6 ani, indiferent de forma de hiperplazie simpla sau complexa, ac***a in vedere ca exista celule cu atipii.

elena570135131

acum 13 ani

Multumesc Adrienne.

Aesculap

acum 13 ani

Americanii vad ca au si ei un astfel de test rapid. ce depistare a cancerului. Oare cum au reusit ata de repede: Blood test to spot cancer gets big boost from J&J Da cautare pe Google.