test HPV

HPV

Postata de cu 11 ani in urma.

Buna ziua,am 43 ani ,am facut testul Babes-Papanicolau si testare HPV si a esit tip 16 ,cat de grav este? Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 11 ani

Este o tulpina hpv cu risc crescut de cancer de col uterin. Dezvoltarea progresiva a modificarilor celulare are loc in decurs de mai multi ani. In stadii incipiente este posibila regresia. Dar este mai putin probabil, daca celulele au inceput deja sa prezinte transformari importante. Este bine sa se pronunte medicul ginecolog, in urma unui consult, daca exista sau nu rana pe col. Daca este, trebuie facuta colposcopie, cu recoltare de tesut pentru biopsie ,etc. In functie de rezultat, se trece la interventia chirurgicala tip conizatie sau histerectomie [ dupa caz ] . Daca nu exista rana, prescrie tratament......Multa sanatate !

Adrienne

acum 11 ani

Daca esti din Bacau iti recomand ,in aceasta situatie, pe dr. VERONICA IOSUB, medic ginecolog cabinet Minerva Medica. Mie mi-a salvat viata.

acum 11 ani

Buna,sunt din Bacau si am programare pentru colposcopie la Dr.Manole Iuliana la Clinica Luxor si boala ar fi in stadiul III LSIL.Multumesc pentru sfat.Multa sanatate.