suspiciune infectie hpv

HPV

Postata de roxana289134486 cu 15 ani in urma.

Buna tuturor,
am si eu o problema destul de grava pt mine in 5 luni de zile mi-am facut testul papanicolau de 3 ori,prima data in oct mi-a iesit pap2/pap3-l-sil hapv,a doua oara in nov 2008mi-a iesit pap 2 normal fara nici o alta problema,iar acum in martie 2009 mi-a iesit Ascus,am facut genotiparea ieri rezultatele imi vin sapt viitoare, e posibil sa fie o infectie mai puternica si sa nu-si dea seama la pap,eu tot sper sa nu am acest virus.mi-am facut si colposcopii si am colul normal,fara rani sau negi.am fost la 3 medici am 3 pareri diferite si nu stiu ce sa mai cred.va multumesc

Raspunsuri (2)

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
ASCUS- este o modificare a atipica a celulelor colului uterin, nu este neaparat vorba de o modificare grava. Este foarte bine ca ai facut in continuare investigatii. Este foarte posibil ca sa fi iesit ASCUS din cauza unei infectii, sau daca frotiul nu a fost recoltat corect, etc.
Eu zic sa astepti rezultatul de la genotipare.
Sanatate maxima!

Genoveva-Nela

acum 15 ani

referitor la problema ta , eu iti spun sa nu te ingrijorezezi (deocamdata), poate fi vorba doar de un uter fibromatos, fara alte complicatii. cit despre ascus sau papa nicolau eu zic ca e o timpenie , cauta laboratorul bilumedeica din cale serban voda parca 232 sector 4 undeva linga intrarea in parc cam in zona cutitul de argit si fa-ti si tu niste analize cu personal si reactivi super buni.. Atentie la viteza sangelui ... succes si calmeazate nu ai de ce sa-ti faci probleme , daca este o problema eu iti spun dute la sp. universitar sunt f. capabili,......... succes