sunt purtatoare de virusul hpv?

HPV

Postata de tudoranmary cu 13 ani in urma.

buna ziua. am 33 ani , 3 copii si sunt speriata de rezultatul testului papanicolau. puteti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat sau ce trebuie sa mai fac in legatura cu cu acest rezultat: l-sil ( leziune intraepiteliala scuamoasa de grad scazut ) diagnostic descriptiv final: numeroasecelule de tip superficial , celule de tip intermediar , celule metaplazice cu modificari reactive , abundent inflitrat inflamator cu pmn neutrofile , celule glandulare de tip endocolic , hematii: rare celule de tip intermediar cu nucleu marit de volum , hipercrom , margini neregulate. celule endocervicale prezente. clasa ( nimic ,nu era nimic trecut sau cin....nimic ) la ecografie mi-au trecut uter cu aspect de adenomioza endometru hipoecogen trilaminar 4,7mm. analize dozarii fsh-7,71miu\ml lh-10,12 miu\ml progesteron 0,4 ng\ml testosteron 1,25 ng\ml. multumesc pentru ajutor si pentru sfaturi .

Raspunsuri (7)

elena

acum 13 ani

Eu nu cred ca ti-a iesit ceva foarte grav. Trebuie sa mergi la medic pentru tratament. Scrie pe Google ''''l-sil'''' si vei gasi descrierea. Nu trebuie sa te sperii si nu cred ca ai hpv, nu scrie asta. Tot rezultatul acesta inseamna, din cate stiu, descrierea straturilor celulare(cele de suprafata, de profunzime...)Metaplazie nu inseamna cancer in nici un caz. Asa mi-a iesit si mie la un rezultat si m-am speriat. Metaplazie inseamna o modificare a celulelor, dar nu de natura canceroasa. Fii linistita, mergi cu rezultatul la dr si fa tratamentul pe care-l primesti. Sanatate!

tudoranmary

acum 13 ani

Multumesc mult pentru incurajari. Am programare vineri la medic si sper sa fie bine. Sunt o fire mai fricoasa si nelinistita pana ajung la dr. Sanatate multa le doresc tuturor celor care incurajeaza femeile ca noi si le sustin.

cornelia

acum 13 ani

Nu este nimic grav, dar probabil vei urma un tratament cu ovule.
Mie la testul Papanicolau mi-a iesit displazie severa de grad inalt. M-am operat la Cluj in septembrie 2009, (histerectomie totala) nu urmez nici-un tratament, medicul mi-a spus ca este o operatie profilactica, sa traiesc normal si sa imi fac controal odata pe an.

tudoranmary

acum 13 ani

Multumesc mult pentru incurajari, am deja o programare sa fac o colposcopie si vedem dupa aceea ce este de facut. sanatate.

nelu c

acum 13 ani

merge-ti cu analizele la spitalul fundeni la oncologig este mai sigur. sint doctori foarte buni si va sfatuiesc exact ce trebuie sa faceti. sanatate multa .(repetati papanicolau si apoi mergeti la spital)

tudoranmary

acum 10 ani

Buna ziua...
Revin cu analize recente si as vrea sa stiu in mare,cam despre ce este vorba.
estradiol---52.77.
fsh---7.44.
ft4---1.27.
lh---3.45.
progesteron---0.627.
prolactina---7.04.
tsh---1.74.
Multumesc mult...

Ciobanu Aurora

acum 8 ani

Am primit rezultatul de la testul papanicolau si a rezultat,,celule endocervicale,, prezente.Intrebarea mea ar fi cat de grava e situatia.Va multumesc frumos.