Stres - interpretare analiza papanicolau

HPV

Postata de ana.baciu cu 10 ani in urma.

buna ziua,

Am abia peste 2 saptamani programare la medic pentru interpretarea rezultatelor si stau intr-un stres imens. Daca ma poate ajuta cineva cu o interpretare, sa imi dau seama daca ar trebui sa grabesc vizita la medic (eventual sa caut altul disponibil mai repede). Multumesc.

Ex. microscopic pe frotiu (preparat proaspat si/sau colorat) 22/10/2013
Flora bacteriana Relativ frecventa flora lactobacilara.
Celule epiteliale poligonale relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde rare
Celule cu aspect de "clue cell" absente
Leucocite rare
Hematii absente
Trichomonas vaginalis absent
Levuri absente

Citologie cervico-vaginala Babes Papanicolaou in mediu lichid 22/10/2013
Data ultimei menstruatii 01.10.2013
Scanare computerizata DA
Interpretare manuala DA
Satisfacator DA
Satisfacator celule endocervicale DA
Satisfacator metaplaziate DA
NOS_Endocervicale DA
Rep. colposcopie DA
Glandulare DA
Concluzii Frotiu prezentand celule glandulare endocervicale atipice fara alta specificatie. (AGC-NOS) Se recomanda colposcopie.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Examenul microscopic al secretiei vaginale este normal.
Examenul Papanicolau descrie celule endocervicale atipice motiv pentru care se recomanda evaluarea colposcopica.
Nu sunt semne de gravitate motiv pentru care nu este nevoie sa consultati medicul ginecolog in urgenta.

Ana

acum o saptamana

Buna ziua oare pt un papanicolau făcut in prima zi de ciclu este normal ?
La care a ieșit ASCUS și sunt îngrijorată