Stie cineva exact ce este?

HPV

Postata de Utilizator11715782360 cu 4 saptamani in urma.

Mi au aparut niste bube in zona inghinala de culoarea pielii putin mai inchis , am dat ceva research uri si am inteles ca e posibil sa am hpv adica negi genitali , insa viata sexuala am avut o doar cu persoana si inainte de asta ne am facut analize si totul era bine , sunt speriat , pot trece de la sine aceste bube ? le am observat dupa epilare si n am dat importanta am crezut ca este o iritatie va rog am nevoie de ajutor , un sfat.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Este posibil ca aceste umflaturi sa fie negi genitali cauzati de HPV (virusul papiloma uman), dar ar putea fi si altceva. Chiar daca ati avut doar un partener sexual si v-ati testat inainte, este important sa stiti ca testele pentru HPV nu sunt intotdeauna incluse in analizele de rutina si se poate sa nu fie detectat. In plus, daca partenerul dvs. era infectat, acesta ar fi putut sa nu prezinte simptome sau simptomele s-ar putea sa nu fi aparut inca.

Negii genitali cauzati de unele tulpini de HPV pot disparea de la sine, dar alte tulpini pot cauza complicatii, inclusiv cancer. De aceea, este important sa te adresati unui medic daca observati orice fel de modificari sau simptome neobisnuite.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie sau https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie (daca sunteti femeie).

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Alunite--negi-si-keratoze/negii-genitali_12752
sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/cum-se-manifesta-infectia-cu-hpv-la-barbati_20359