Rezultat TEST HPV

HPV

Postata de anutza_foxy cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Solicit sfatul dvs cu privire la un test HPV pe care l-am efectuat si la care am primit rezultatul urmator:

- HPV cu risc inalt: nedetectabil
- HPV cu risc mediu: nedetectabil
- HPV cu risc scazut: 62

Imi puteti spune ce ar trebui sa fac in acest sens?

Va multumesc anticipat pentru raspuns,

Dana

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Sa va intoarceti cu rezultatul la medicul ginecolog si sa discutati cu el si cu un medic dermato-venerolog.

carmen

acum 12 ani

trebuie sa vb cu medicul tau ginecolog, daca e cu risc sczut e de bine dar daca diagnosticul prezumtiv a fost displazie cervica e posibil sa fie nevoie de o interventie numita electrorezectie pentru a scoate partea de col afectata. nu iti face griji nu doare , si nu e nimic grav.dar cel mai bine e sa discuti cu medicul tau .

anutza_foxy

acum 12 ani

Va multumesc frumos pentru raspunsuri!