PT HPV

HPV

Postata de sanatate_eu cu 13 ani in urma.

CUM SCAPI DE NEGI?\(CONDILOAME)

Raspunsuri (6)

mikmok

acum 13 ani

Mergi la un medic dermatolog, poate iti da un tratament pentru acesti negi si vei scapa.

Csara

acum 13 ani

Cel mai sigur este prin arderea acestora: cu laser sau criogenizare. Depinde si de zona unde se afla acestia. Discuta cu un dermatolog sa alegeti impreuna cea mai buna metoda in cazul tau.

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Vad ca sexul este feminin... Daca condiloamele se afla in zona genitala, iti recomand sa faci o cariotipare sau tipaj pentru a stabili daca in cazul tau, hpv dezvolta condiloame cu risc oncogen crescut si sa iei masurile de rigoare. Intr-adevar, testul este destul de scump, dar pentru linistea ta cred ca merita facut.

Delia

acum 13 ani

Buna ziua. ma scuzati ca raspund aici ,dar nu am reusit sa ma inregistrez, e o eroare probabil.

Mi-au aparut negi multi , am facut absolut TOATE testele posibile ( papanicolau, colposcopie, biopsie, testul de genotipare ) si toate au iesit negative. De ce? E posibil sa fi fost alta cauza negilor sau era nevoie sa se ia proba strict din zona negului, adica zona perianala? Toate testele mi-au fost efectuate din vagin.

ionel

acum 11 ani

si mie mi-au iesit.3 ...dar nu mi-am dat seama pana nu au ajuns sa fie ca o boaba de orez,apoi treptat sa ajuns sa am 12 si tot sa imi creasca,dupa am mers la un medic dermatolog,mi-am facut analizele...si mi-a dat o solutie wartec...cu care trebuia sa ma dau de 2 ori pe zi dimineata si seara.. timp de trei .. luni marti miercuri.....dupa care reluam tratamentul luni marti miercuri..faceam o pauza de 4 zile intre ..intr-un sfarsit au disparut dar m-iau aparut intr-o perioada de 2 luni..si de atunci nu am mai scapat de ei....am deja 2 ani de cand sunt cu ei,sunt putin mai mici si mai putini la numar vre-o 7...akum probez cu otetul de mere...in prima faza ti inalbeste si dupa incep sa se faca negri si treptat sa iti cada....dar e disparut mi sa spus k nu o sa imi dispara....

Costica

acum 10 ani

Cum pot sa scap de negi fara sa ma duc la medic adica leacurii babesti!!;))