negi

HPV Retentia de azot

Postata de MARIA8491892 cu 13 ani in urma.

ce se poate intampla daca tai efectiv negul? am unul singur in palma stanga, care ma deranjeaza, nu l-am transmis pana acum la nimeni, si nici nu mi-au mai aparut altii in alte zone, dar vreau sa scap de el taindu-l e bine???
va multumesc!

Raspunsuri (43)

floryny

acum 13 ani

Poate daca vei incerca, ne vei spune si noua ce se poate intampla. De ce nu mergi la dermatologie, sa te vada un medic si poate cu tratament vei scapa de acest neg.

MARIA8491892

acum 13 ani

simplu, n am timp, bani, chef samd, pe langa toate astea n am incredere in medici!!!

raluca

acum 13 ani

Foloseste tinctura de rostopasca de 2-3 ori pe zi, iti va disparea acel neg.

Sheila

acum 13 ani

Nu nu este bine, mergi la un dermatolog, acesta va folosi azot daca vrei iti pot recomanda un dermatolog.
Taierea se poate face dar de catre un specialist

elena

acum 13 ani

Stiu ca in farmacii exista niste plasturi care se pot pune pe negi.

Csara

acum 13 ani

Sa nu faci vreo infectie sau alte complicatii... Nu cred ca poti primi prea multe raspunsuri care sa te ajute, pentru ca nu cred ca prea multi dintre cei care citesc randurile tale si-au taiat negii... In orice caz, daca nimic nu te poate face sa te razgandesti, dezinfecteaza bine, macar prin fierbere, instrumentul pe care vrei sa-l folosesti si apoi dezinfecteaza si zona cateva zile.

MARIA8491892

acum 13 ani

merci mult pentru raspuns, cred ca raspunsul tau csara e cel mai plauzibil, nu m am hotarat inca...mai astept, poate o sa se autosinucida:))

cella

acum 13 ani

Parerea mea este sa mergi totusi la un specialist. Totusi, de aceea suntem mai multe categorii de oameni cu diferite locuri de munca. Fiecare stie ce face pe domeniul lui. Pana la urma e vb de un neg, nu e ceva in interiorul corpului care nu poate fi gasit cu usurinta si trebuie sa ti se faca tot felul de analize. e ceva palpabil care se extirpeaza cu o substanta.
succes!

Anca

acum 13 ani

Mie imi apar frecvent in palma; folosesc Clavusin 1data/zi. In 3-4 zile se face ca o batatura si se cojeste. Atentie insa la pielea sanatoasa; nu trebuie atinsa ca te poate ustura si coji.
Desigur, la medic e cel mai simplu. Scapi repede si sigur. :)

Andre

acum 10 ani

eu am unul pe degetul aratator... ce ar trebui sa fac ?

dan

acum 7 ani

iti dai degetul ,nu o sa mai creasca :)) o sa vezi

gabry00

acum 13 ani

Foloseste seva de rostopasca combinata cu taierea suprficiala la limita durerii dureaza ceva dar nu ramane semn ca in alte metode! sanatate!

Dan

acum 13 ani

Io am taiat cativa cand eram mai mic si doar a ramas urma acolo, in rest nimic, dar taie-i pana nu se fac mari ca dup-aia e mai greu. Acum am o gaura pe amprenta de la degetul mare de la mana stanga, nu ma deranjeaza, dar daca o sa fac vreo crima vreodata o sa fiu usor de identificat:D

MARIA8491892

acum 13 ani

haha, ms pt raspuns dan, dar negul meu ''s-a sinucis'' si am scapat de el...:)), l am taiat,, a crescut iar, si apoi s-a innegrit si a cazut...si n am nicimo urma:)

broly

acum 13 ani

Mi-a aparut un neg acum vreo doua saptamani. La doua zile, am luat foarfeca, umpic de spirt, un ac si o penseta. L-am "scarmat", si am scos toata carnea aia moarta. Am pus sare + spirt, am pus peste el hartie igienica, am legat hartia aia cu aţa, si am dat-o jos la vreo doua zile. S-a dus complet negul, iar acum se mai vede umpic o cicatrice de vreo 2 milimetri. Cel mai bun tratament. Si dureaza vreo 15 minute.

cella

acum 13 ani

de unde ai auzit de tratamentul asta bizar? din cate zici nu e deloc simplu...sa inte;eg ca ai mai afcut asta, pt ca nu cred ca o persoana care nu a mai intalnit aceasta problema ar sti cum sa faca tpate aceste actiuni. Repet: cea mai simpla metoda este sa mergi la un medic.

Sorin

acum 13 ani

Uneori si cea mai p***a solutie este sa mergi la medic.
Mie mi-a fost cauterizat un neg de medic, dupa care s-au inmultit exponential.
Dupa aceea alta cauterizate, de data electrica, prima era cu azot
Bunica mi-a spus sa-i dau la caine sa-i linga, am facut asa si au disparut ca prin farmec. La momentul acela erau vreo 20 dupa cele 2 cauterizari.

cella

acum 13 ani

nu stiu ce sa zic....la unii functioneaza leacurile babesti....
aaa...si mai sunt unii ca trebuie sa te usurezi pe ei si-ti dispar, sau ca daca il legi cu un fir de par din coada calului tot asa moare....dar...va urez spor.
daca nu aveti caine cand mergeti sa va faceti nevoile scapati si mana pe acolo :P

Alex

acum 13 ani

SI eu mi-am taiat din gresala un neg si simt o mica durere in acea zona,... acum folosesc o solutie pentru indepartarea negilor (nu stiu daca este buna si pentru negii taiati) cert este ca pe fiecare zi creste mai mult in loc sa dispara.probabil asa este bine.... am citit mai sus ca se inegreste si cade, sper sa fie bine... oricum si eu am sa ma duc la medic, am tot incercat leacuri babesti si nu au dat rezultate. Spor la treaba!!!

many

acum 13 ani

ce comic esti :P cred ca asa o sa fac si eu :)))

Pag 1 din 3