LSIL si sarcina

HPV

Postata de ida dinca cu 12 ani in urma.

Am fost diagnosticata in urma efectuarii testului babes-papanicolaou cu LSIL, cu recomandare pentru examinare colposcopica. Intre timp am ramas insarcinata iar medicul mi-a recomamdat o ecografie intravaginala. Intrebarea mea este urmatoarea:
- s-au identificat p***alocite, unele celule binucleare, cu citoplasma oranjofila sa bazofila pe langa cele superficiale si intermediare cu nucleu discariotic. Este sigur prezent virusul HPV in aceste conditii?
- in perioada efectuarii testului am inceput si un tratament antiimfamator cu antibiotice. Este posibil sa se fi schimbat rezultatul in urma tratamentului?
- cum afecteaza LSIL sarcina?
- este indicata efectuarea colposcopiei in timpul sarcinii - daca da, cand este recomandata?
- daca nu fac vaccinari cat de tare se poate agrava leziunea dupa nastere?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Raspunsuri (1)

Andreea Matei

acum 10 ani

Buna ida dinca. Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine. Sunt in 10 saptamani de sarcina, diagnosticata cu LSIL si HPV clasa 33 pozitiv. Poti sa imi spui cum a decurs la tine? Ce s-a intamplat? Ai dus sarcina la capat? Ai nascut normal? S-a mai agravat? Sunt tare nelinistita si as avea nevoie de cineva care a trecut prin aceeasi experienta ca si mine. Mersi mult si astept raspunsul tau!