Laura Aura?

HPV

Postata de AURA cu un an in urma.

Buna ziua! Sunt in Germania, am 50 de ani, sunt la menopauza de 5 ani si am fost diagnosticata cu Vhp 16 si in urma rezultatului de la biopsie, cu CIN 1
Din ce am citit pe net boala se vindeca de la sine iar control trebuie sa fac peste 6 luni.
In Germania nu mi a dat nici un tratament si am citit aici ca in România se da tratament.
Evident nu pot lua nimic,, dupa ureche,, dar as vrea sa stiu daca as putea face, lua ceva, pe baza de plante, nu stiu.
Diagnosticul este de 4 zile si deja mi am văzut moartea in imaginație.
Rog un doctor daca citește sa mi dea un sfat!

Raspunsuri (1)

nexus

acum 7 luni

Sfatul pe care ti-l da orice doctor e sa faci controale regulate si sa iti intaresti imunitatea.
Echinaceea, vitamine, alimentatie sanatoasa, odihna, miscare fizica si cat mai putin stres.
Usor de zis, mai greu de facut.
CIN 1 nu e nici pe departe motiv sa iti vezi moartea in imaginatie.
Sper ca la controalele ulterioare a fost bine.
Sanatate!