iterpretare rezultat

HPV

Postata de catalinagabriela cu 9 ani in urma.

buna ziua.soacra mea de 72 de ani a fost diagnosticata cu:differentiated squamous cell carcinoma with p16 and cytokeratin7 positivity.ce e de facut?si cat e de grav?mi sa recomandat sa faca un test papanicolau siun control ginecologic.va multumesc.astept o parere din partea dumneavoastra.

Raspunsuri (4)

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Buna ziua!

"differentiated squamous cell carcinoma" arata un cancer pulmonar cu celule scuamoase.
Nu cred ca este "recomandata" analizele ginecologice...
Consultati cu un medic specialist pentru clasificarea precisa a bolii.

catalinagabriela

acum 9 ani

Dar ei I sau preluat probe de LA rect...a fost diagnosticata LA inceput cu tumoare rectala...si nou am luat biopsia si am trimis-o in ungaria pt a reface analizele...de la unguri ne-au spus ca e mai sigur in cancer LA colon ....acum in an la ecografia abdomino-pelvina au vazut in inceput de febrom...pe ea o doare fundu si burta... Nu stim cum sa facem cu ea...

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Da... cancerul de colon poate face metastaze pulmonare.
Pentru tratamentul curativ trebuie sa luati contactul cu un medic specialist (oncolog) sau din Romania sau din Ungaria.
Tratamentele protocolare depinde de stadiul bolii, (chirurgical sau/si chimioterapie)

Daca trimiteti documentele medicale pe adresa mea, va pot ajuta putin mai mult.

catalinagabriela

acum 9 ani

Va trimit mail cu raspunsul primit de LA unguri.... Va multumesc....