Istoria naturala a infectiei HPV

HPV

Postata de ramo28 cu 14 ani in urma.

In cat timp de la infectare poate aparea aspectul de mozaic grosier la colposcopie ?

Raspunsuri (4)

Maria C

acum 14 ani

Esti infectata cu HPV?

Adrienne

acum 14 ani

Teoretic dupa 2-3 ani.

ramo28

acum 14 ani

am o zona mica 5 mm ceva gen ectropion cu aspect polipoid ce are in suprafata mozaic grosier.

Adrienne

acum 14 ani

In urma examenului colposcopic,sigur te-ai incadrat intr-o grupa de la 1-4. Dupa cum descrii,cred ca esti in grupa 2 sau 3.Acest rezultat spune ca ai o displazie moderata sau severa,o leziune intraepiteliala ce se poate transforma in cancer de col uterin, netratata corespunzator si la timp. Dar cred ca deja medicul ti-a spus ce este de facut si probabil ai si inceput tratamentul. Daca nu,atunci nu mai pierde timpul......esti la granita......Ai facut analiza si a rezultat infectia cu HPV ? Acest virus este f. agresiv si evolueaza rapid. Multa sanatate !