interpretare test papanicolau

HPV

Postata de secret discret cu 11 ani in urma.

papanicolaou satisfacator pentru evaluare,negativ pentru leziune intrepiteliala sau malignitate,alte semne non neoplazice modificari celulare reactive asociate cu inflamatia inclusiv reparatia tipica, clasificare X=C2.E=C2. asta este rezultatul inainte de conizatie

Raspunsuri (4)

Doctorulstietot

acum 11 ani

Modificarile sunt de tip inflamator/reparator , nu indica nimic deosebit . Totusi pt. sanatatea ta este bine sa faci o colposcopie, numai in acest fel se poate constata sau infirma o leziune la nivel cervical.

elena

acum 11 ani

buna zua,daca puteti sa ma ajutati la iinterpretarea testulu babes:
frontiu conventional satisfacator pentru evaluare
dagnostic descriptiv pentru lezuni intaraepiteliala sau maligna:microorganisme fungice compatibile cu candida
alte modificari non-neoplazice;modificari celulare reactive asociate cu inflamata

adela

acum 10 ani

Buna ziua ! va rog frumos daca ma puteti ajuta la interpretatrea rezultatului babes papanicolau. Numeroase CEPS si CEPI cu aspect citologic in limite normale, grupuri de celule endocervicale cu modificari nucleare reactive, frecvente PNN in diferite stadii de degradare ,coci si bacili

IoanaM

acum un an

Buna ziua ,

Se poate va rog frumos sa ma ajutati cu un rasp referitor la rezoltatul pentru babes papanicolau :
Concluzii : Frotiu inflamator nespecific cu modificari celulare reactive , ce este mai exact si ce am de facut in aceasta privinta