Interpretare test papanicolau

HPV

Postata de vbartic cu 13 ani in urma.

Buna
am 31 de ani si sunt casatorita de 5 ani.

In luna mai am facut analizele pentru testul Papanicolau si examenul de secretie vaginala.

Rezultatele au fost:
calitate frotiu - satisfacator pt evaluare;
- celule endocervicale prezente
- rezultat negativ pt leziuni intraepiteliale sau malignitate
- infectii - nimic bifat;
- alte modificari non neoplazice - bifat inflamatorii;
-anomalii ale celulelor epiteliale - nimic bifat ;
anomalii ale celulelor glandulare - nimic bifat;
- alte neoplasme-nimic bifat

Observatii: frotiu cu prezenta de celule superficiale, intermediare, celule metaplazice, endocervicale, granulocite neutrofile.

Indicatii-repetare dupa tratament (cerviron - 6 ovule/1 ov/zi;meclon 1000-1 crema vaginala+ spalaturi vaginale cu tantum rosa.

Microbiologie
Exam microscopic pe frotiu

Celule epiteliale poligonale - relativ frecvente;
Celule epiteliale rotunde - rare;
Celule cu aspect "Clue cell" - absente;
Leucocite - rare;
Hematii - absent;
Trichomonas vaginalis - absent
Levuri - absente

Flora bacteriana
- predomina flora lactobacilara;
- rari bacili Gram negativi

Nu ma pricep sa le interpretez.Ma puteti ajuta cu o interpretare?
Maine voi merge sa repet testul

Multumesc anticipat pt ajutor

Raspunsuri (2)

elena

acum 13 ani

Nu sunt medic, dar pot sa-ti spun ca nu ai nimic foarte grav. Ai numai o infectie/candida sau o rana pe col, probabil, dar fara a fi ceva netratabil/. Cauta pe Google ca asa am facut si eu cand am primit rezultatul. Dar nu ai nimic grav. Sanatate!

florentina C

acum 13 ani

hello am 29 de ani si am efectuat si eu papanicolau pt prima data si am bifat la ''''celule endocervicale'''' ce am gasit eu pe Google este ca astea duc la cancer cervical .Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?