interpretare rezultate

HPV

Postata de bip58 cu 13 ani in urma.

mamei mele i-a fost preluata o biopsie iar rezultatele sunt: COL: cervicita ulcero-granulativa, modificari reactive ale epiteliului; metaplazie scuamoasa focala a epiteliului endocervical fara atipii
RECLAT UTERIN: TULBURARE DE FAZA PROLIFERATIVA
va rog daca stiti sa-mi spuneti ce inseamna asta
multumesc!

Raspunsuri (5)

Matusa

acum 13 ani

Cred ca are o rana pe col pt care trebuie tratament. Se administreaza ovule, antibiotice, de catre med ginecolog. Sanatate

bip58

acum 13 ani

multumesc!

vali547

acum 13 ani

Vorbeste cu medicul care a prescris investigatia si afli cu siguranta raspunsul.Nu te ingrijora.Sanatate mamei tale

maria

acum 13 ani

CU RANA PE COL NU ESTE DE JOACA MERGI URGENT LA MEDIC SA FACA BIOPSIE SI EU AM AVUT RANA PE COL AM STAT ASA SI AM AJUNS SA FAC CANCER ACUM SANT OPERATA SI IN PREZENT SUNT BINE AM FACUT RADIOTERAPIE,CHIOMETERAPIE ,

NUTI

acum 13 ani

Am fost operata col uterin stad IIA si rezultatul hispatologic este col ca arii intinse de ulceratie si necroza cu marcat proces inflamator cronic graunulomatos stramal subiacent, dilatatii chistice glandulare , aspecte regenerative epiteliale si arii de atrofie. Uter fibromatos cu endometru atrofic. Ovare cu corpi albeicaus nu inteleg bine corp galben si chisturi seroase, salpringita cronica, 14 limfaganglioni 5 dr =9 STG de aspect reactiv NL - Pe sectiunile examinate nu s-au observat leziuni neoplazice ,Cine poate sa -mi dea oinformatie ce inseamna, MULTUMESC