Interpretare Babes Papanicolau

HPV

Postata de rodica173 cu 9 ani in urma.

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca urmatoarea descriere citologica, in urma testului Babes Papanicolau ar trebui sa ma ingrijoreze sau nu.: Celule exocervicale superficiale si intermediare, metaplazie scuamoasa imatura, celule endocervicale dispuse izolat si in placarde, frecventi nuclei liberi, mucus, PMN integre si alterate, flora nespecifica cocobacilara. Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Buna ziua!

Epiteliul se afla in iritatie dupa HPV.
Nu sunt modificari precanceroase!
Dar, peste 6 luni repetati analizele!

rodica173

acum 9 ani

Buna ziua! Va multumesc pentru raspunsul prompt. As avea totusi o nelamurire. Dupa ce am postat pe forum rezultatul de la testul Babes Papanicolau, l-am primit si pe cel de la testul HPV, tipajul viral, care este negativ. Ce sa inteleg din descrierea citologica? ca am avut HPV? mi-am facut Babes Ppapanicolau in fiecare an, a iesit bine de fiecare data, nu am avut herpes, polipi sau alte probleme. Va rog, daca puteti, sa-mi raspundeti. Multumesc!